Motolská skládka, ekologický audit, průzkum, analýza rizik, studie proveditelnosti

Objednatel:Zhotovitel:Doba realizace:Finanční rozsah projektu:

Městská část Praha 5

GEOtest, a. s.

4/2017 – 11/2017

10,6 mil. Kč

Projekt se zabývá průzkumem a hodnocením rizik nezrekultivované, ale částečně upravené skládky, založené v druhé polovině 20. století jako skládka inertního materiálu zejména pro deponování vytěžených hornin a zemin při stavbě pražského metra. Intenzivní ukládání odpadu probíhalo prakticky po celou dobu až do současnosti, a to zcela živelně bez zásadnější koncepce rekultivace, systematického hutnění, monitoringu a dodržování objemových limitů.

V rámci aktuálních průzkumných prací byly provedeny geologické, hydrogeologické, geofyzikální, geodetické a geotechnické průzkumy včetně vrtných prací, karotážních měření, měření ručním rentgenovým analyzátorem, hydrodynamických zkoušek, atmogeochemických měření, vzorkovacích a analytických prací. Součástí prací byl i model proudění podzemní vody a transportu částic, zpracování výškopisných dat digitálního modelu terénu, analýza vývoje území na základě leteckých měřických snímků.

Byla zjištěna zhoršená jakost podzemních vod v důsledku uložených odpadů, které obsahují nebezpečné látky. Těleso skládky je nestabilní, jelikož nebylo při navážení hutněno a obsahuje velké množství kaveren. Rizika sesuvu byla zjištěna zejména v severní části území, kde se nenachází obydlí, ale les a lesní cesta, tudíž může dojít ke znehodnocení lesních pozemků a ohrožení návštěvníků. Pro pracovníky provádějící rekultivační, výkopové či sanační práce bylo zjištěno zdravotní riziko v důsledku zvýšených koncentrací kontaminantů v uložených odpadech. Z toho důvodu byly navrženy varianty nápravných opatření.